Srebro koloidalne jonowe czy niejonowe? Czym się różnią?

Srebro koloidalne posiada  właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Uważa się, że srebro koloidalne zabija ponad 650 rodzajów bakterii, grzybów i wirusów.

Już w starożytności wykorzystywano bakteriobójcze właściwości srebra. Picie ze srebrnych pucharów, czy też wrzucanie srebrnej monety do mleka lub wody przedłużało trwałość i świeżość płynów. Natomiast podczas XIV-wiecznej epidemii dżumy w Europie bogaci rodzice, jako sposób na zarazę, dawali swoim dzieciom do ssania srebrne łyżeczki. W XIX wieku w Niemczech odkryto, że łagodny roztwór srebra działa odkażająco w przypadku stanów zapalnych oczu, jednocześnie nie podrażniając śluzówki. Nawet do dziś stosowane są praktyki trzymania srebrnej łyżeczki w ustach, co prowadzi do zaniku opryszczki.
Jednak srebro nie było tanie i  ze względu na trudności z jego pozyskiwaniem, korzystniejsze wydało się być rozpowszechnienie antybiotyków. Od momentu odkrycia penicyliny w roku 1928, zostało przebadanych wiele antybiotyków. To w nich współczesna medycyna upatrywała cudowną broń przeciwko każdej bakterii. Podczas gdy z ogromnym entuzjazmem skupiano się na tym nowym wynalazku, srebro koloidalne popadło po prostu w zapomnienie. Dopiero kiedy stwierdzono, że istnieją szczepy bakterii
oporne na antybiotyki, nawet te najnowszej generacji, zaczęto ponownie zastanawiać się nad zaletami srebra koloidalnego.
Dobrej jakości srebro koloidalne jest silnym antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Może znacznie zmniejszyć symptomy i czas trwania prawie każdej infekcji bakteryjnej. Srebro posiada zdolność wiązania się z grupami tiolowymi, co hamuje oddychanie bakteryjne, uszkadza replikację komórek poprzez wiązanie z bakteryjnym DNA.
W zetknięciu z wirusem, grzybem, bakterią czy jakimkolwiek jednokomórkowym patogenem srebro koloidalne działa jak katalizator hamując działanie enzymów, które umożliwiają organizmom jednokomórkowym oddychanie. W rezultacie w ciągu kilku minut organizmy te giną. Niektórzy przypisują przeciwbakteryjne działanie srebra efektowi oligodynamicznemu, który polega na tym, że niskie koncentracje jonów niektórych metali działają toksycznie na organizmy jednokomórkowe.

Dlaczego warto wybrać srebro koloidalne niejonowe?

Nano srebro koloidalne to najrzadziej spotykany typ srebra koloidalnego na rynku. Koloid posiada płaską i  kilkukrotnie większą rzeczywistą powierzchnię czynną. Powierzchnia ta jest efektywnie wykorzystana, gdyż płatki srebra całą swoją powierzchnią przylegają do miejsca, na które mają oddziaływać. Inne koloidy, które mają kulisty kształt cząsteczek stykają się tylko jednym punktem i mają ograniczone działanie.
Nano srebro koloidalne niejonowe produkowane jest w procesach fizycznych a nie chemicznych.
Cząsteczki  srebra niejonowe:
– 
Wykazują najwyższą efektywność przy najniższej masie.
– Działanie ich jest dłuższe niż innych koloidów,
– Nie ciemnieje pod wpływem światła, nie utlenia się,  co jest dowodem na chemiczną odporność
Metaliczne srebro koloidalne – niejonowe, nie ulega kumulowaniu w ciele człowieka, w konsekwencji czego, nie może wystąpić tutaj zatrucie zwane potocznie srebrzycą.

Na powierzchniach biologicznie aktywnych człowieka i zwierząt, takie srebro nie jest redukowane do form nierozpuszczalnych, nierozpuszczalnych więc biologicznie nieaktywnych.  Srebro nano cząsteczkowe zachowuje swoje własności bakteriobójcze po zmieszaniu z łzami, moczem, osoczem krwi czy też innymi płynami organicznymi.

Dlaczego należy unikać srebra jonowego?

Srebro jonowe reaguje z kwasem żołądkowym (kwas solny) i powstaje chlorek
srebra. Jest to związek, który pod wpływem sił Van der Walsa tworzy duże
skupiska cząstek. Cząstki te gromadzą w skórze a pod wpływem światła chlorek
srebra rozkłada się z wydzieleniem metalicznego srebra. Srebro to ma
strukturę sporych i niejednorodnych cząstek, które w nadmiernej kumulacji w skórze powodują jej zabarwienie na kolor szaroniebieski i tak powstaje srebrzyca (argyria)
Jeśli chory regularnie stosuje krople do oczu zawierające srebro, zabarwienie zmieniają też gałki oczne.

Warto więc zwrócić uwagę jakie srebro koloidalne kupujemy.
Pomocny może być test, który wykrywa srebro jonowe. Należy do szklanki
z rozpuszczoną solą kuchenną dodać kilka kropli badanego srebra
koloidalnego i jeśli powstaną charakterystyczne smugi z chlorkiem srebra
(nie rozpuszczalne w wodzie) to oznacza,  że mamy do czynienia ze srebrem
koloidalnym jonowym.

Właściwości srebra nano koloidalnego niejonowego:
 • likwiduje nieprzyjemny zapach potu, powodując rozkład bakterii
 • służy jako ochrona przed pleśniami, grzybami,
 • jest nietoksyczne, nie podrażnia i nie wywołuje reakcji alergicznych.
 • Srebro koloidalne nie reaguje z kwasami organicznymi, oraz kwasem solnym.
 • nie tworzy groźnych dla życia azotanów, azotynów, oraz chlorków.

Ponadto srebra koloidalnego można używać:

 • do dezynfekcji środków opatrunkowych,
 • dodawać do soli fizjologicznej,
 • stosować pod postacią lodu, a rozmrożone zachowuje właściwości biobójcze.

Nano srebro koloidalne jest:

 • nieinwazyjne (z wyłączeniem osób uczulonych na srebro),
 • bezwonne – ważne dla osób uczulonych na zapachy,
 • czyste chemicznie, nie wywołuje podrażnień – można go używać do likwidacji w pomieszczeniach roztoczy, wlewając je do nawilżaczy, lub nawet odparowywać je gotując.
 • nano cząsteczki są tak małe, że unoszą się z gorącą parą wodną,
 • nie wywołuje pieczenia skóry – zalecane do pielęgnacji twarzy i ciała osób wrażliwych na uczulenia i alergie,
 • zalecane do prania lub prasowania bielizny dziecięcej, jako dodatek nieszkodliwy, skutecznie i długotrwale dezynfekujący.

 

Zastosowanie:

Do chorób, w przypadku których dowiedziono skuteczności leczenia srebrem koloidalnym, należą liczne schorzenia oczu, dróg oddechowych, skóry, narządu ruchu oraz układu nerwowego.

Zewnętrznie najczęściej zalecane jest stosowanie nano srebra koloidalnego do przemywania w różnego rodzaju problemach skórnych bezpośrednio przy pomocy rozpylacza, okładów czy wacików nasączonych koloidem. Poza tym może być zupełnie bezpiecznie zakraplane do oczu, czy nosa. Może być w dużych ilościach rozprowadzane na skórę, ale również stosowane do zakrapiania otwartych zainfekowanych ran. Stosuje się również do płukania jamy ustnej.

Srebro koloidalne posiada także działanie antyreumatyczne i przeciwzapalne. Niektóre badania wskazują, że jest ono lekiem przyszłości m.in. w leczeniu raka. Srebro podobnie jak i inne metale stosuje się kosmetologii w leczeniu trądziku i łojotokowego zapalenia skóry. Stosując srebro koloidalne jako składnik kremu do twarzy uzyskuje się perłową barwę skóry przy jednoczesnym wykorzystaniu jego właściwości przeciwbakteryjnych.

UWAGA!

 • Żeby uzyskać maksymalny efekt należy pamiętać, że srebro koloidalne potrzebuje czasu, żeby zaczęło działać, dlatego pozwól, żeby srebro oddziaływało minimum 20 – 30 minut na miejsce na które zostało nałożone. Przez ten czas nie zmywaj go, nie kładź żadnych kremów, maści, makijażu itd.
 • Do połowy Listopada 2014 producenci srebra koloidalnego mogli sprzedawać i sugerować stosowanie wewnętrzne dla tych produktów (zalecano profilaktycznie: do 1 łyżeczki dziennie (ok. 5 ml); przy przeziębieniach, infekcjach i grypie: cztery razy dziennie 1 łyżeczka). Obecnie tylko poza Unią Europejską w większości krajach srebro koloidalne można stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie.

 

Źródło:
” Srebro koloidalne rewolucja w leczeniu” Dr Josef Pies
http://www.vitacolloids.pl/content/1-nanotechnologia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *