Niebezpieczne składniki w kosmetykach

Niebezpieczne składniki zawarte w wielu kosmetykach dla większości z nas oznaczają tylko obcobrzmiące nazwy i nie bardzo wiemy, co to w ogóle jest.  Lista  składników, czyli INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) jest  pomijana przez wiele osób. Jednak niektóre substancje przy dłuższym ich  stosowaniu mogą być szkodliwe dla naszej skóry a czasem nawet dla zdrowia. Widząc kolorowe opakowania i hasła reklamowe często nie wczytujemy się w szczegółowy opis produktu. Warto znać nazwy niebezpiecznych składników dla naszego organizmu.

NIEBEZPIECZNE SKŁADNIKI W KOSMETYKACH:

 • Dioksan
 • Bentonit
 • Cocamidopropyl betaine
 • DiethanolamineDEA, Dietanolamina, Cocomide DEA
 • DMDM Hydantoina Urea, Glydant
 • PARABENY : Methyl, Ethyl Propyl i Butyl  Parabens Methylparaben,  oraz 4­ Hydroxybenzoesyremethylester, methyl-p-hydroxybenzoate
 • Oxybenzone
 • Polysorbate(20-­85)
 • Sodium Myreth Sulfate, Laurylosiarczany sodu:Sodium Lauryl Sulfate=SLS, Sodium Laureth Sulfate= SLES
 •  Sodium Cyaniade
 •  Talk
 •  Triclosan
 • Chlorek benzalkonium
 • AHA (alpha hydroxy acid)
 • Mineral oil, petrolatum, Paraffinum­ Liquidum, Cera Microcristalline, Microcrystalline Wax
 • PEG Polyethylene Glycol i PPG glikole polipropylenowe
 • Substancje zapachowe
 • Aluminium chlorohydralte (Chlorek glinu) oraz azotan glinu 
 • Silikony: Dimethicony ,silicone rubber, silicone latex, latex, dimethyl silicone, simethicone

Co oznaczają poszczególne nazwy i jak wpływają na nasz organizm?

SLS i SLES

Laurylosiarczany sodu: Sodium Lauryl Sulfate=SLS, SodiumLaureth Sulfate= SLES, Sodium Myreth Sulfate  to typowe detergenty  syntetyczne, dodawane do odtłuszczania i mycia urządzeń i pomieszczeń. Obecne niemal w każdym toniku, szamponie, żelu do mycia czy zmywaczach. Przy dłuższym stosowaniu powodują przesuszenie skóry, zaburzenia wydzielania łoju i potu.  Wywołują świąd i  wypryski. Szczególnie szkodliwe są dla małych dzieci. Dostając się do jamy nosowej podczas mycia powodują nieżyt nosa. Kumulują się w organizmie człowieka. Są metabolizowane w wątrobie. Mogą uszkadzać układ nerwowy i odpornościowy. Obniżają poziom estrogenów, niekorzystnie działają w trakcie menopauzy. Wcierając je w narządy płciowe i piersi mogą być rakotwórcze i przyczyniać się do niepłodności. Uszkadzają strukturę włosa, przyczyniają się do rozdwajania i wysuszenia. Mogą uszkadzać materiał genetyczny.

PARABENY:

Methyl, Ethyl Propyl i Butyl  Parabens Methylparaben,  oraz 4 Hydroxybenzoesyremethylester, methyl-p-hydroxybenzoate to najczęściej występujące konserwanty w kosmetykach.  Wchłaniają się łatwo ze skóry do krwi i limy . U mężczyzn może wywołać feminizację. Szczególnie łatwo przenika w pachwinach, klatce piersiowej, szyi, narządach płciowych działa estrogennie. Może niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka. Jako środki przeciwgrzybicze parabeny wykazują zbyt duże działanie alergizujące, dlatego też amerykańska organizacja FDA (Food and Drug Administration) ograniczyła ich zawartość do 0,5%.

 Trwają badania nad związkiem syntetycznych konserwantów z chorobami nowotworowymi. Konserwanty zabezpieczają przed ewentualną fermentacją kosmetyku, zmianą zapachu, barwy, rozdzieleniem się faz czy powstaniem specyficznych osadów w roztworach. Substancje konserwujące wykorzystywane są w preparatach posiadających w składzie wodę i składniki organiczne, które są podatne na działanie drobnoustrojów. Konserwanty dzielimy na trzy grupy: formaldehydy, organiczne związki chlorowe i parabeny.

Oleje mineralne

Mineral oil, petrolatum, Paraffinum­ Liquidum, Cera Microcristalline, Microcrystalline Wax  to oleje pochodzenia petrochemicznego. Są łatwo dostępne i tanie. Zatykają pory, hamują wymianę gazową i metaboliczną w skórze. Stwarzają beztlenowe warunki w skórze – sprzyja to rozwojowi bakterii beztlenowych wywołujących trądzik.

 Emulgatory PEG

Emulgatory – odpowiadają za łączenie oleju z wodą, w kosmetykach konwencjonalnych są to surowce syntetyczne PEG Polyethylene Glycol i PPG glikole polipropylenowe.  Sprawiają, ze skóra staje się lepiej przepuszczalna dla substancji toksycznych z otocznia. Do ich produkcji używany jest tlenek etylenu – gaz uszkadzający DNA komórek, mogący przyczyniać się do powstawania nowotworów. W procesie produkcyjnym mogą ulec zanieczyszczeniu dioksanem. Nie są biodegradowalne  i mogą być przyczyną alergii. Zatykają rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, przyczyniając się do powstawania stanu zapalnego i zaskórników.

Do najczęściej stosowanych emulgatorów zawierających PEG należą: PEG-20 Almond Glycerides, PEG-60 Almond Glycerides, PEG-42 Babassu Glycerides, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, PEG-4 Castor Oil, PEG-6 Cera alba, PEG-20 (40) Corn Glycerides, PEG- 2 (20,150) Laurate, PEG – 4 ( 20,32, 150) Oleate

Silikony

Silikony to syntetyczne tworzywa krzemoorganiczne Silikony tworzą na powierzchni naskórka i włosów warstwę filmu zabezpieczającego przed utratą wody. Ciężko je  usunąć  z naskórka za pomocą łagodnych środków myjących. Stosowane przez dłuższy czas mogą również wysuszać skórę. Nie mają one właściwości odżywczych, a jedynie zmiękczają i poprawiają właściwości aplikacyjne emulsji. Powodują  na przykład wygładzenie włosów i lepsze rozprowadzenie kremu na skórze. Są bezwonne  i bezbarwne. Związki te nie ulegają biodegradacji. Pozostająca na skórze wodoodporna warstwa silikonu uniemożliwia przenikanie substancji aktywnych.

Silikony występują pod różnymi nazwami, ale zazwyczaj ich nazwy zakończone są przyrostkami:methicone, silicon, siloxane, silanol. Mogą być rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne a także lotne ( wyparowują ) Szkodliwe  silikony to : Dimethicony, silicone rubber, silicone latex, latex, dimethyl silicone, simethicone, dimethyl polysiloxane, dermafilm, silbar, dimethicream, poly(dimethylsiloxane), methyl silicone, dimethicone 350, good-rite.

Prawdopodobnie nie da się ich uniknąć w kosmetykach przeznaczonych do makijażu, ponieważ silikon poprawia przyczepność pudru do powierzchni skóry, wygładza jej strukturę oraz nadaje matowy wygląd. Największym błędem jest zaśnięcie w takim makijażu. Tłuszcze najlepiej rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego do idealnego zmycia silikonów z powierzchni skóry należy zastosować emulgator, który znajdziemy w specjalnych emulsjach oraz olejkach do demakijażu. W przeciwieństwie do tradycyjnych preparatów do demakijażu, które zawierają silne detergenty podrażniające skórę, olejki działają łagodnie i nie powodują wysuszania skóry, jednocześnie zmywają  nawet najtrudniejsze zanieczyszczenia.

Pozostałe niebezpieczne składniki zawarte w kosmetykach to:

Dioksan – pochodna glikolu etylowego – rozpuszczalnik dla innych składników w kosmetykach, łatwo przenika  przez nabłonek do krwi. Działa drażniąco, wysuszająco, uszkadza barierę  lipidowo-białkową błon komórkowych, może doprowadzić do niewydolności, płuc, serca ,wątroby i nerek. Działa embriotoksycznie i teratogennie (rakotwórczo).

Bentonit – sodium bentonite wnika do porów skóry, blokuje ujścia gruczołów łojowych, utrudnia oddychanie skórze i wymianę jej metabolitów, sprzyja powstawaniu trądziku.

Cocamidopropyl betaine CAPB detergent anoniowy, podstawa pynów kąpielowych, szamponów i mydeł w płynie. Sam nie jest szkodliwy. Jednak już połączniu z sls ( sodium lauryl sulfate) powoduje łupież, przesuszenie skóry, wypryski,  alergiczne zapalenie skóry.

DiethanolamineDEA, Dietanolamina, Cocomide DEA – emulgatory  i detergenty dla zmylenia czytających dodawane są przedrostki brzmiące bardziej naturalnie TEA Sodium Lauryl Sulfate, Cocamide DEA, MEA, Lauramide DEA. W połączeniu z innymi związkami azotowymi tworzą rakotwórcze nitrozminy. Działają drażniąco na błony śluzowe, wywołują pokrzywkę. Nie należy ich stosować w czasie ciąży lub laktacji.

DMDM Hydantoina Urea, Glydant  wydziela rakotwórczy, drażniący formaldehyd, zaburza czynności gruczołów dokrewnych i hormonalnych. U dziewcząt i kobiet niektóre  metabolity mogą wywoływać nadmierne owłosienie. Powoduje stany zapalne skóry i nowotwory.

Oxybenzone – dodawany jako filtr UV, rakotwórczy.

Polysorbate(20-­85) emulgator, stabilizator emulsji, powoduje alergie i suchość skóry. Polysorbat 60 i 80 stymuluje rozwój nowotworów.

Sodium Cyaniade substancja rakotwórcza, mutagenna, embriotoksyczna, alergizująca.

 Talk – zaburza funkcje wydzielnicze skóry, badania dowodzą, że  jest rakotwórczy.

 Triclosan – antyseptyk, długotrwale stosowany może działać rakotwórczo, dodawany jest do preparatów anty trądzikowych.

 Chlorek benzalkonium – pełnią rolę emulgatora i antyseptyku. Krótkotrwale stosowane działają pozytywnie na cerę trądzikową. Usuwają również zaskórniki i likwidują łojotok skóry, zapobiegają zmianom ropnym. Natomiast przewlekle stosowanie powodują przejście trądziku zwykłego (bakteryjnego) w trądzik chlorowy i bromkowy, trudny do wyleczenia. Ponadto pojawia się wówczas rumień lub złuszczające zapalenie skóry. Może spowodować zapalenie spojówek oraz świąd skóry z pokrzywką. Nie stosować u kobiet w ciąży.

AHA (alpha hydroxy acid): Stosowane są do wyrobu kosmetyków keratolitycznych – złuszczających chemicznie naskórek. Nie mogą być stosowane przez dłuższy, ponieważ wysuszają naskórek i powodują stany zapalne. Zaburzają również wydzielanie łoju i potu.

Substancje zapachowe  tutaj ukrytych jest najwięcej alergenów. Do najbardziej alergizujących zaliczany jest zapach  syntetycznego piżma.

Aluminium chlorohydralte (Chlorek glinu) oraz azotan glinu – składniki używane w antyperspirantach. Dowiedziono, że mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka występowania raka piersi, choroby Alzheimera i „gromadzenia się toksyn” w węzłach chłonnych.

Czym można zastąpić  syntetyczne emulgatory, konserwanty, substancje zapachowe i  silikony?

Laboratoria kosmetyczne zaczęły zastanawiać się czym zastąpić składniki syntetyczne? Jakie inne metody konserwacji będą bezpieczniejsze dla naszego organizmu i środowiska? Okazuje się ,że jednak można składniki syntetyczne zamienić na inne naturalne składniki.

Alternatywą dla emulgatorów są emulgatory cukrowe

Emulgator cukrowy składa się z hydrofilowej części glukozydowej oraz lipofilowego łańcucha tłuszczowego. Otrzymuje się go bez użycia syntetycznych związków oraz organicznych rozpuszczalników. Emulgatory cukrowe wykazują  silne działanie nawilżające, nie zatykają porów skóry i są biodegradowalne. Chronią naskórek przed utratą wody i czynnikami zewnętrznymi. Emulgatory  te mają szeroki zakres emulgacji, nie powodują alergii i podrażnień. Pomagają w lepszej aplikacji kosmetyku  i są odporne na hydrolizę Do emulgatorów cukrowych należą m.in. Cetearyl glucoside , Lauryl glucoside, sorbitan olivate, Polyglyceryl-3 methylglucose distearate, Potassium cetyl phosphate

Alternatywą dla konserwantów są naturalne środki konserwujące

Zaliczamy do nich  m.in.: wyciągi z czarnej wierzby (Black Willow Extract) konserwanty cukrowe (Glucose and Lactoperoxidase and Glucose Oxidase) kwas dehydroacetowy i jego sole (Dehydroacetic Acid, Sodium Dehydroacetate), benzoesan sodu i sorbinian potasu, glukonolakton i benzoesan sodu, fenoksyetanol i etyloheksylgliceryna, kwas lewulinowy i jego sole w połączeniu z sorbinianem potasu.

Alternatywą dla substancji zapachowych są kompozycje olejków eterycznych (pochodzenia roślinnego), które moga przyczyniać się do konserwacji kosmetyków . Działają bakteriobójczo i grzybobójczo, na przykład olejek oregano. Wykorzystywane są również  aromaty naturalne, aromaty z owoców i nasion.

Alternatywą dla silikonów są emolienty – należą do nich m.in. Heptyl Undecylenate, Isododecane, Hydrogenated Tetradecenyl/ Methylpentadecene, Isoamyl Laurate

Niebezpieczne składniki nie są obojętne dla naszego zdrowia. Mogą one przyczyniać się do rozwoju raka, niepłodności i zaburzeń hormonalnych. Lista ta ma  za zadanie uświadomić nam jakie niebezpieczne składniki zawierają ogólnodostępne kosmetyki. Działanie syntetycznych substancji często służy lepszym właściwościom aplikacyjnym kremu.  W szamponach i odżywkach do włosów mają działać wygładzająco na strukturę włosa oraz nabłyszczać je. Dzięki nim kosmetyki ładnie pachną i mają ładny kolor. Większość z nich niestety blokuje działanie składników aktywnych lub też przenikają przez barierę naskórkową do krwi. Stając przed wyborem, który wybrać kosmetyk przede wszystkim musimy pamiętać jak wpływają na naszą skórę i organizm substancje takie jak sls, parabeny, sztuczne konserwanty i barwniki czy produkty ropopochodne.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *