Złocień maruna naturalny środek przeciwmigrenowy

zlocien maruna feverfew

Złocień maruna znany też jako wrotycz maruna (Chrysanthemum parthenium, Matricaria parthenium, Tanacetum parthenium) uprawiany był w Polsce od dawna. Wydziela intensywny zapach i jest rośliną trującą. Wyglądem przypomina rumianek i może być pomylony z margerytką (złocieniem właściwym).

Początkowo hodowali go zakonnicy a z czasem zaczęto go uprawiać w wiejskich ogródkach. W czasach królowej Bony ze złocienia przygotowywano płyny do pielęgnacji skóry, stosowano go również do płukania  jamy ustnej lub w formie okładów na obrzęki i stłuczenia. Leczono nim artretyzm, migreny, zaburzenia trawienia i używano go jako środek przeciw robakom.

Współczesne badania potwierdziły skuteczność  leczniczą tej rośliny, szczególnie wykazano jej pozytywne działanie w bólach migrenowych. Łagodzi również zawroty głowy i szumy uszne.

Surowcem zielarskim jest ziele Herba Chrysanthemi, natomiast kwiaty nie mają znaczenia leczniczego a ich ostry zapach może  służyć odstraszaniu owadów.

Złocień maruna działanie:

 • uspokajające
 • rozkurczowe
 • przeciwbakteryjne
 • przeciwgrzybicze
 • silne przeciwzapalne (w bólach stawów)
 • przeciwbólowo
 • przeciwmigrenowe
 • reguluje menstruacje
 • zwalcza pasożyty
 • hamuje agregację płytek krwi (zapobiega tworzeniu się skrzepów)
 • znajduje zastosowanie terapii nowotworów (wykazuje właściwości cytostatyczne)

 

Istnieje wiele przyczyn powstawania migreny, jedną z nich jest zmiana metabolizmu serotoniny w naszym organizmie. W przypadkach napadu bólów migrenowych następuje jej gwałtowny spadek w płytkach krwi. Substancją roślinną, która może pomóc w tych przypadkach jest właśnie złocień maruna

Główną grupą czynną tej substancji roślinnej są laktony seskwiterpenowe a najważniejszy a nich to partenolid. Laktony hamują agregację płytek krwi i uwalnianie serotoniny, co prowadzi  do złagodzenia lub wyeliminowania bólu migrenowego oraz zmniejszenia częstotliwości jej napadów.

Złocień maruny zawiera inne składniki takie jak:

 • pyretryny i cynaryny o właściwościach przeciwpasożytniczych (glisty, owsiki) i owadobójczych.
 • olejki eteryczne: kamfora, octan chrysantenylu, kamfen, germalen D, p-cymen, terpineol, borneol  o  działaniu grzybobójczym i przeciwbakteryjnym

Przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatów z maruny jest nadwrażliwość na rośliny z rodziny astrowatych oraz ciąża. Złocień maruna może obniżać krzepliwość krwi, dlatego przy zażywaniu leków przeciwzakrzepowych należy zachować szczególną ostrożność.

Istnieją gotowe preparaty na bazie złocienia maruna np. Feverfew, w którym stosowany jest ekstrakt z młodych liści złocienia maruna. Ważne jest wybieranie preparatów, w których producent podaje dokładny skład preparatu standaryzowany na zawartość partenolidu.

Napar ze złocienia maruny przygotowanie i wykorzystanie:

Zalewamy 1-2 łyżki ziela szklanką wrzącej wody. Odstawiamy pod przykryciem na 20 minut. Przyjmujemy do wewnątrz 1-2 szklanki dziennie przy przeziębieniu, grypie, bólach głowy, pasożytach wewnętrznych. Możemy napar wykorzystać również do okładów zewnętrznych na trudno gojące się rany, przy trądziku, owrzodzeniach czy też w postaci nasiadówek przy świądzie odbytu i infekcjach narządów płciowych. Napar stosuje się również do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej  i gardła.

złocień maruna, wrotycz maruna

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *